Stěhování s přehledem

Jestliže máme před sebou nelehký úkol v podobě stěhování, jistě máme plnou hlavu otázek, jak vše zvládnout a nenechat nic náhodě. Stěhování s sebou přináší mnoho práce a příprav, které je třeba udělat s předstihem. Jen tak se vyhneme případnému stresu, nepříjemných situací a zbytečným průtahům.

Dobrá strategie

Před každou takovou akcí je dobré mít strategický plán, který nám spoustu věcí ulehčí. Nejenže nebudeme nervózní, ale budeme mít vše pod kontrolou. Jestliže nám termín stěhování nevychází na víkend, určitě je nutné si vzít dovolenou, děti předáme na tu dobu prarodičům a domácí mazlíčky raději taky. Ne že bychom se jich chtěli zbavit, ale v tomhle případě by nám mohli vadit, mohli by něco rozbít a v neposlední řadě bychom mohly ztratit nervy a průšvih by byl na světě. Také je důležité, jak si vlastně stěhování představujeme, zda si vystačíme sami nebo budeme muset oslovit profesionální firmu. Obě varianty jsou dobré a obě varianty mají své příznivce.

Stěhovací firma nebo svépomocí

Termín stěhování jistě známe a tak není čas otálet. Oslovit stěhováky musíme určitě s předstihem, protože by se nám mohlo stát, že v daný termín již bude firma obsazena. Máme – li ale mnoho kamarádů, kteří jsou ochotni strávit jeden den prací, můžeme je poprosit o pomoc. Jistě nám vyhoví a tak na nás je jen jediný úkol a to je zařídit odvoz. Pokud nemáme možnost obstarat si dodávku nebo rovnou větší nákladní auto, musíme navštívit autopůjčovny. Tady jistě najdeme to, co hledáme, o tom není pochyb. Ještě je třeba upozornit na to, že to nebude zrovna jednoduchá záležitost, ale pokud máme vše předem připravené, není se čeho obávat. Pozitivum v tomhle případě je, že pokud jsou kamarádi spolehliví a vstřícní, můžeme je za pomoc pozvat na večeři nebo na pár piv. V opačném případě, kdy musíme požádat o pomoc stěhovací firmu, je pro nás práce o něco jednodušší. Prakticky všechnu práci za nás udělají stěhováci. Naložit, odvést, vyložit a smontovat. To vše zahrnují služby stěhovacích firem. Určitě bychom si měli ale zjistit, zda v podmínkách jsou i další služby, které by nás v některých případech mohly překvapit. Jde zejména o služby, jako jsou demontáže nábytku nebo třeba i vynesení nábytku do patra. Pokud si myslíme, že tyto služby jsou automatické, musíme zdůraznit, že to není pravidlem, a proto je určitě dobré se o všem informovat ještě dřív, než podepíšeme smlouvu.

Balením to začíná

Když se stěhujeme, najednou zjistíme, že máme spoustu věcí, které ani nepotřebujeme, nebo že máme před sebou hromadu nezabalených věcí. Teď nám bude dělat po večer společnost lepící páska a spousta papírových krabic. Doporučujeme všechny krabice správně popsat. Budeme mít tak jistotu, že najdeme vše, co bychom hledali. Máme tak v tom určitý systém a řád. Nestane se nám pak situace, že bychom v novém bytě hledali důležité věci a nemohli je v tom zmatku najít. Krabice k balení můžeme sehnat například v supermarketu. Jsou vhodné ke stěhování už jen proto, že jsou dobře skladné, dají se popsat a jsou prakticky zdarma.

Stěhování na míru

Stěhování na míru je skvělou službou pro ty, co z časových důvodů se nemohou stěhování zúčastnit. Mnoho lidí je pracovně zaneprázdněno nebo zrovna v tom termínu mají dovolenou v zahraničí. Tato akce by měla být nejen dobře naplánovaná, ale i dotáhnutá až do konce. Pokud jsme v tomto případě oslovili stěhovací firmu, můžeme si po dohodnutí všech pravidel, které budou vyhovovat oběma stranám, předat pracovníkům firmy klíče a klidně zůstaneme v práci do večera. Stěhováci vše naloží, odvezou a následně i vyloží. My tak po práci můžeme jet rovnou do nového bydliště, kde na nás bude čekat spousta práce v podobě nevybalených krabic.

Firma a pojištění

Máme – li doma nějaký starožitný nábytek nebo cennou sbírku, určitě bychom to hned na začátku měli pracovníkům stěhovací firmy sdělit. Předejdeme tak případným nepříjemnostem, které by mohly vzniknout během celé akce. Forma je jistě náležitě pojištěna a tak v případě nehody nebo ztráty máme nějakou kompenzaci.

Publikováno: 11. 03. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Palková