Údržba sekačky: Tipy, jak na to

Pokud chcete, aby vám sekačka na trávu nějakou tu sezónu vydržela, je potřeba se o ní pravidelně starat. Zde vám popíšeme na co byste rozhodně neměli při pravidelné údržbě sekačky zapomínat.

Pravidelná údržba sekačky prodlouží její životnost

Systematická údržba sekačky se určitě vyplatí, neboť vaše sekačka vám bude delší dobu dobře sloužit. Po každém sečení trávy je dobré, abyste svou sekačku očistili, především pak žací nůž. Při čištění žacího nože občas zkontrolujte jeho ostří. Pokud je nůž tupý, je potřeba ho přebrousit. Přebroušení nože však zpravidla stačí jednou za rok. Pokud je však nůž poškozený, je zapotřebí koupit nový. V případě, že vám na sekačce prokluzují kola, zkontrolujte, zda-li máte řádně napnutý řemen. Údržba benzínové sekačky by měla dále obsahovat pravidelnou kontrolu stavu benzínu a oleje. Občas je nutné podívat se na stav vzduchového filtru. Pakliže máte elektrickou sekačku, prohlédněte si především přívodní kabel.

Údržba sekačky po sezóně

Po sezoně je nezbytné, abyste celou sekačku řádně a důkladně očistili, zejména podvozek sekačky od staré a zaschlé trávy. Před uskladněním sekačky vylijte veškerý benzín, aby zbytečně nedošlo ke kondenzaci vody do pohonných hmot. Podle servisních odborníků lze postupovat také zcela opačně, a to tak, že celou nádobu na benzín naplníte až po okraj, takže pro kondenzaci vody v nádrži nezbude žádný prostor. Obě dvě varianty jsou možné. Pokud je to nutné, vyměňte olej a vzduchový filtr. Při výměně oleje a vzduchového filtru se vždy řiďte návodem k použití sekačky. Nakonec sekačku umístěte tak, aby na ní nepršelo nebo nesněžilo. Zevrubnou údržbu vaší sekačky vám však také může udělat odborný servis, který vám celou sekačku dá pěkně do pořádku. Mnohé tuzemské specializované prodejny nabízí v rámci servisní prohlídky zajímavé slevy na náhradní díly.  

Publikováno: 24. 09. 2012 / Aktualizováno: 08. 02. 2023

Kategorie: Zahradní nářadí a technika

Autor: Denisa Palková