Kdy a jak založit vřesoviště?

Konec léta je pro založení zahradního vřesoviště snad tím nejlepším možným obdobím. Ne snad z důvodu toho, že v jiných vegetačních obdobích by nebylo možné vřesoviště zakládat, ale proto, že začátkem podzimu jsou vřesy v plné kráse a jejich výběr i nákup, je nejsnazší a zároveň i nejkvalitnější.

Zahradní centra nabízejí vřesy v bohatém sortimentu, z něhož si zaručeně vyberte i vy! V poslední době se totiž vřesy s velkou oblibou používají nejen k trvalým výsadbám, ale i do truhlíků a keramických nádob pro krátkodobou sezónní dekoraci.

Největší efekt však vřesy přinášejí ve volných výsadbách. Místo pro vřesoviště vybíráme velmi pečlivě, jinak se nám vřes nemusí uchytnout. Musí splňovat nejen ideální předpoklady pro růst rostlin, ale musí být taktéž na dobře viditelném nebo uživatelsky frekventovaném místě. Podstatou vřesoviště jsou především vřesy, vřesovce, ale i jiné vřesovcovité rostliny jako libavky, leukotoe, dabécie, borůvky či brusinky, vesměs něžné a krásné, ale až na výjimky také nepříliš vysoké rostliny.

Z hlediska nároků rostlin by místo nového vřesoviště mělo být slunné nebo jen v mírném polostínu, chráněného od trvalého průvanu nebo silných větrů. Pro vřesoviště se nehodí místa, kde se dá předpokládat vysoký obsah vápníku v podloží, zvláště nepříjemná mohou být rekultivovaná místa, jež pod tenkou vrstvou ornice skrývají stavební suť či zbytky po stavbě, zejména kusy betonu, omítky a vápna.

Měli byste si připravit především také půdu, do které budete vřesy sázet. Ne všechny jsou pro ně ideální. Používejte také větší množství vřesů od jednoho množství. Bude to vypadat mnohem lépe. Vysazujte je do rašelinišťového lůžka a uvidíte, že se vám uchytnou raz dva! Samotná výsadba je už potom hračka. Nezapomeňte také výsadbu jemně pokropit.

Publikováno: 15. 09. 2012

Kategorie: Praktické rady | Zahradní stavby a nábytek

Autor: Denisa Palková