Jak připravit zahradu na zimu?

Před příchodem zimy nastává vždy zahrádkářům spoustu práce. Co je tedy potřeby udělat, aby byla zahrada přes zimu v dobré kondici a mohli jsme se z ní opět na jaře a v létě těšit?

Především je třeba shrabat spadané listí všude kolem, dále také ještě naposledy před zimou posekat přerostlý trávník, kterému je vhodné dodat ještě hnojivo s obsahem nezbytného draslíku, který napomáhá při vyzrávání pletiv a zahušťuje rostlinné šťávy. Holá místa na trávníku je třeba znovu osít a můžeme tak úspěšně "přezimovat". Někteří pěstitelé počkají na poslední sekání trávy do doby, než opadá poslední listí ze stromů. Poté trávu posekají dohromady s listím a kompostují.

A co s rostlinami? Některé z nich jsou bohužel velice choulostivé, mnohé z nich by zimu bez řádné peče nemusely přežít. Vypletí okrasných záhonů od plevele a řádné přihnojení, to je základ všeho. V případě, že vlastníme i závlahový systém, bude potřeba jej přes zimu vypustit, aby zbytečně nezamrzl.

Pokud jde o keře a stromy, je právě vhodná doba na jejich vysazení. Ovocné stromy vysazujeme přibližně od poloviny října do konce listopadu (ale pozor, například broskvoně až na jaře). Stromy již vzrostlé nezapomeneme prořezat a případně vyztužit. Pokud vlastníte zahradu střední velikosti, určitě může na tuto práci stačit jen jediný víkend. Ideální je pak s přípravnými pracemi začít lehce už od srpna... Pokud máme na zahradě mátu nebo nejrůznější keříčkové bylinky, je třeba je před zimou překrýt chvojím, aby přečkaly zimu v pořádku. V případě, že vlastníme skalku, můžeme ji doplnit kamennou drtí.

Před zimou je třeba i vykopat letní cibuloviny - tulipány, begonie nebo jiřiny, které zasadíme zase až bude poněkud tepleji. Během podzimu je nutné také úplně vyklidit pařeniště či skleník a ošetřit tamní zeminu proti chorobám a škůdcům, ideálně je také tyto menší prostory lehce prohnojit. Dost práce budeme mít i s pnoucími růžemi, které je třeba vyvázat a pokud možno - nepoškodit! Rybízu odstraňujeme nejstarší větve, aby nebyl příliš hustý, totéž provedeme například s ostružiníkem či maliníkem.

Na výše popsané práce si samozřejmě můžete najmout i odbornou firmu. Proč ale platit za něco, co je naší chloubou a osobní vizitkou a co si můžeme vlastně udělat sami?

Publikováno: 25. 09. 2012 / Aktualizováno: 08. 02. 2023

Kategorie: Pěstování a péče o zahradu

Autor: Denisa Palková