Zahradníkův rok

Patříte mezi ty, kteří z různých důvodů (zvyšující se ceny potravin, zdravý životní styl) chtějí pěstovat vlastní plodiny a mít i krásnou rozzářenou zahrádku? Pokud jste začátečníci a teprve plánujete něco pěstovat, nezapomeňte, že zahrádce je třeba se věnovat v podstatě celý rok. Abyste měli aspoň základní představu projděte si stručný zahradní kalendář (nejvíce vám […]

Patříte mezi ty, kteří z různých důvodů (zvyšující se ceny potravin, zdravý životní styl) chtějí pěstovat vlastní plodiny a mít i krásnou rozzářenou zahrádku?

Pokud jste začátečníci a teprve plánujete něco pěstovat, nezapomeňte, že zahrádce je třeba se věnovat v podstatě celý rok. Abyste měli aspoň základní představu projděte si stručný zahradní kalendář (nejvíce vám ovšem dají vlastní zkušenosti způsobem pokus – omyl, popř. rady od někoho zkušeného).

v lednu a únoru je třeba začít s údržbou, kontrolovat a chránit citlivé venkovní rostliny (při oblevě skalku), opravit zimou poškozené dřevěné podpěry, oplocení a chrániče, zjistit, jak jste na tom s nářadím a rozmyslet se, co letos budete sázet, v jakém množství a včas semena objednat.

V únoru a březnu již připravujte komposty a organické substráty, na záhony položte kryty a poklopy, proveďte zimní průklest ovocných stromů (ne v mrazech), zasadit můžete již první trvalky.

V březnu sázejte (letničky, jednoleté pnoucí rostliny, keře – růže, maliny, borůvky) , hnojte, kypřete a připravujte nové trávníky. Je nutné dokončit zimní ořez stromů.

V dubnu ještě pozor na noční mrazíky. Jinak je to vhodná doba na odstraňování plevelu, jarní ošetření trávníku a skalky, sázení dřevin a okrasných venkovních košíků. Od poloviny května lze sázet i choulostivější rostliny, zároveň začínejte hlídat škůdce.

Hlavní sezónou je léto. Důležité je pravidelně zalévat, plít a kontrolovat škůdce, aby zahrada zůstala krásně rozkvetlá. Konec léta je vhodný pro množení a přesazování. Stromy s velkou úrodou nechejte včas podepřít.

V září vysazujte hlavně cibuloviny, keře a stromy. Naopak v říjnu je nutné vyzvednout ze země všechny choulostivé cibuloviny a bezpečně je uskladnit, připravit zahradu na zimu, ale také na příští sezónu. Lze ještě vysadit ovocné stromy, keře a vinnou révu, během suchého podzimu nezapomenout zalévat.

V listopadu dokončete výsev růží, macešek, cibulí hyacintu a tulipánu. Citlivé venkovní rostliny a skalku zakryjte před nastupujícími mrazy. Záhony nechejte na zimu zryté v hrubé brázdě. V prosinci hlídejte uskladněné cibule, hlízy, ovoce a zeleninu a celkově zahradu před mrazy a sněhem.

Jako nejlepší zahradní kalendář se spoustou skvělých rad, který je zároveň i vtipný a čtivý, doporučuji knihu Staré dobré časy od Toma Hodgkinsona.

Přidat komentář