Vytvořte si zahradu ve středomořském stylu

Tento styl je vskutku zajímavý hlavně díky jeho nepravidelnosti a možnosti jej stále barevně obměňovat. Středomořská zahrada je velmi vhodná pro lidi, kteří jsou milovníci květin a rádi tvoří. Hojně se využívá ve Španělsku, Itálii, Francii, zkrátka v jižní Evropě.

Zahrada ve středomořském stylu u nás? No jistě!

Pravdou je, že i u nás v Česku můžeme zahradu ve středomořském stylu mít (ačkoliv k tomu nemáme ty nejlepší podmínky) a mnohdy to nemusí být ani tak těžké, spíše je to zábava a hlavní roli hraje fantazie, kterou do tvoření zahrnete. Tento styl může vypadat různě, ale má také i jistá pravidla a zásady.

Jak začít?

Základem zahrady ve středomořském stylu jsou dlažební cestičky a štěrk, kolem kterých budou postupně vysázeny různé rostliny, u nás především v okrasných květináčích. Základem těchto rostlin je modrofialová barva. V našich podmínkách je důležité, abychom volili mnoho trvalek, které jsou přizpůsobivé našim podmínkám. V popředí by měly být rostliny nízkého vzrůstu (nejlépe se stříbrnými listy), většinou hodně barevné. Vzadu naopak větší rostliny a různé jehličnany (vhodné jsou borovice). Středomořský styl také charakterizuje nějaké jezírko s vodotryskem, voda tedy pouze ve formě vodních nádrží, pokud máme trvale zamokřenou půdu je vhodné, když vytvoříme drenáž. Dále je vhodný vytvořit si letní stín pro posezení a nebo rovnou nějaký přístřešek, který by byl částečně ze dřeva a částečně z kamene, což vytvoří tu správnou středomořskou atmosféru. Na zahradu ve středomořském stylu můžeme také použít různé jednoleté rostliny, které vybíráme podle ročního období, nebo podle našich nálad. U tohoto stylu je pouze důležité, abyste se drželi jistých barev, jinak je mnoho věcí necháno na vaší tvořivosti, což si získává stále větší oblibu u milovníků zahrad. A samozřejmě je vhodné postavit místo, kde budete rádi odpočítat - altán či pergolu. Konstrukci v zemi spolehlivě udrží zemní vruty (zakoupíte zde), takže se vyhnete stavbě základů, a navíc nezničíte vegetaci.

Publikováno: 11. 06. 2020

Kategorie: Zahradní stavby a nábytek

Autor: Denisa Palková