Najděte s námi to nejlepší místo pro vaše zahradní jezírko

Po dlouhém přemýšlení a zvažování jste se konečně rozhodli, že si pořídíte zahradní jezírko? Skvělá volba! Ale předtím, než začnete kopat nebo nakupovat v obchodě ty nejkrásnější vodní květiny, pojďme se podívat na to, kde by vlastně to vaše jezírko mělo být. Ano, umístění jezírka je stejně důležité jako jeho stavba nebo péče. Snadno se může stát rozdílem mezi zářivou oázou klidu a nekonečným bojem s řasami a nečistotami.

Světlo, stín, a vše mezi tím

První věc, na kterou byste měli myslet, je slunce. Zatímco některé vodní rostliny a ryby milují slunce, příliš mnoho přímého slunečního svitu může způsobit přemnožení řas. Slunce by nemělo na rybníček svítit víc než 6 hodin denně. Ideální je tak najít takové místo, kde je jezírko část dne na slunci a část ve stínu. Takže, pokud máte strom nebo větší keř, který by mohl poskytnout trochu stínu, je to skvělé místo pro začátek.

Pozor na stromy

Ano, stín je fajn, ale zároveň můžou stromy nechtěně způsobit také zbytečné problémy. Spousta listí padajícího do vody je opravdu něco, co nechcete. Neustálé čištění a riziko zhoršení kvality vody a navíc se kořeny stromů mohou časem rozrůst a způsobit poškození dna nebo stěn jezírka. Představte si, že po pár letech zjistíte, že kořen vašeho oblíbeného ořechu si udělal cestu přímo do vašeho jezírka. Tomu se raději vyhneme!

Rovina a přístup k jezírku

Další důležitou věcí, kterou si musíte zkontrolovat, je že místo, kde plánujete své jezírko umístit, je rovné. A taky, myslete na přístup k jezírku pro údržbu. Pokud si vyberete místo, kam se sotva dostanete, budete si přát, abyste se rozhodli jinak, když přijde čas na čištění nebo na nezbytné opravy, jako při hledání díry v jezírku.

Co bude růst okolo

Pomyslete i na to, co bude růst kolem zahradního jezírka. Některé rostliny mohou přidat na kráse a poskytnout úkryt pro ryby nebo obojživelníky. Ale zase, nechcete mít rostliny, které by mohly být invazivní nebo se příliš rozrůstat.

A co teď když jste našli to správné místo

Takže, jakmile najdete dokonalé místo pro své jezírko, co dál? No, je čas začít kopat! A pamatujte, že ať už je vaše jezírko velké nebo malé, je to váš osobní kousek vodního světa přímo na vaší zahradě. A až jednou budete sedět vedle svého jezírka s šálkem kávy v ruce, poslouchat zvuk vody a sledovat ryby, jak plavou, uvědomíte si, že každá minuta strávená jeho plánováním, budováním a péčí o něj, stojí za to.

Publikováno: 26. 01. 2024

Kategorie: Zahradní stavby a nábytek

Autor: Dominik Novotný