3 věci, které byste si měli rozmyslet, než se pustíte do stavby zahradního jezírka

Stavba zahradního jezírka není úplně jednoduchou záležitostí, zvláště, pouštíte-li se do ní poprvé. Na druhou stranu, nepodceníte-li přípravu, můžete si celou tvorbu lépe vychutnat a výsledek bude opravdu stát za to. Co si před započetím stavby zahradního jezírka promyslet a čemu věnovat pozornost ještě předtím, než poprvé kopnete?
  1. Budete se chtít v jezírku také koupat anebo jen pěstovat okrasné ryby?

Ke stavbě jezírka, které chcete využít primárně na koupání, byste měli již od začátku přistupovat zcela odlišně než ke stavbě jezírka určeného pouze na okrasu. Rozdíl bude nejenom ve velikosti, ale také hloubce a vybavení jezírka. Pro chov okrasných ryb vám postačí minimální hloubka pohybující se okolo 1,25 m, která umožní fauně přezimovat. Pro koupání počítejte s minimální hloubkou alespoň 1,7 m, jinak se při plavání budete kopat o dno. Zároveň v případě okrasného jezírka musíte počítat také s kapacitou pro umístění jezírkového čerpadla. V případě koupacího jezírka se doporučuje jezírkové čerpadlo umístit mimo vodní plochu, to znamená na sucho.
  1. Jaký je můj rozpočet a jak velké jezírko si představuji?

Prostředky, které budete do zahradního jezírka investovat, jsou přímo úměrné jeho velikosti. Chcete-li velké jezírko se členitým dnem, rozhodně si připravte vyšší sumu. Poměrně slušné podmínky pro koupání však zajistíte už při velikosti jezírka okolo 40 m2, které ještě tolik nezruinuje vaši peněženku. Samozřejmě plochu jezírka musíte přizpůsobit také velikosti vašeho pozemku. Při rozvaze o rozpočtu zahradního jezírka, berte ohledy také na kvalitu použitých materiálů. Například díru v jezírkové folii nechce v průběhu používání řešit asi nikdo.
  1. Tvar zahradního jezírka je pro mnoho stavitelů velmi důležitý

Díky moderním technologiím se samozřejmě v této oblasti nemusíte omezovat a můžete s klidem popustit uzdu své fantazii. V kontrastu s minulostí, kdy byla oblíbená zejména oválná a kulatá jezírka, přicházejí dnes ke slovu především hranaté tvary s postupným svažováním dna. Pro inspiraci si můžete prohlédnout fotografie již hotových realizací zahradních jezírek, kterých je plný internet. Samozřejmě, chcete-li pouze malé okrasné jezírko, budete s jeho tvarem limitováni vzhledem plastového výlisku.

Publikováno: 30. 09. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Palková