Dokonalá parketová podlaha

Parkety dnes představují dokonalou kombinaci dřeva a šikovných rukou řemeslníků. Pokud jsme objevili pod kobercem staré dřevěné parkety a najednou nevíme, co s tím, dobrou radou zde může být i to, že taková podlaha se dá dobře zrenovovat. Pokud ovšem vše svěříme odborníkům. Renovace parketové podlahy představuje určitý druh práce, která by při naší laické neodbornosti mohla parketám spíše uškodit. Trh služeb dnes nabízí široký výběr jak zboží, tak i služeb a řemeslných prací, takže se nemusíme obávat, že bychom nenašli odbornou firmu, která se renovacemi parket zabývá.

Parketová podlaha

Určitě nám dáte všichni za pravdu, že podlaha je vlastně nejzatíženější částí bytu nebo domu, a proto by měla být v každém případě položena tak, aby nám vydržela hodně dlouhou a sloužila nám tak, abychom ji nemuseli za dva roky opět měnit. Co se týká dřevěných podlah a parketových nevyjímaje, jde o podlahy, které jsou velice pevné a kvalitní a navíc si získávají stále více svých příznivců. Byla by tedy škoda, kdybychom takovou podlahu z parket, byť by byla několik desítek let stará vyměnili třeba za laminát. Dřevo samo o sobě je vynikají stavební materiál nejen pro podlahy. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti, je velmi příjemné na dotyk a má jedinečnou strukturu. navíc je to obnovitelný materiál, takže pokud máme doma dřevěnou podlahu, máme doma ekologický materiál.

Jak tedy na renovaci staré parketové podlahy

Jako první bychom si měli pozvat technika odborné firmy, který nám sdělí, v jakém rozsahu poškození parkety jsou a jaké by měl pro nás řešení. A to se najde vždy. Podlaha se nemusí nutně měnit za novou, pokud ovšem není mokrá, prohnilá nebo nevykazuje jiné stopy nenávratného poškození. Pouštět se do renovace parket bychom se také neměli určitě sami. I když bychom byli zruční domácí kutilové, přece jenom je podlaha část domu, která vyžaduje kvalitní a přesnou práci a renovace parketové podlahy není zrovna tou nejjednodušší. profesionální a odborné firmy mají mnohaleté zkušenosti a také disponují speciálními a hlavně výkonnými stroji pro renovaci, takže je zde profesionalita na místě.

Broušením začínáme

Nejprve je třeba podlahu pořádně na hrubo vybrousit. Je totiž důležité, aby povrch podlahy byl rovný, hladký a zbaven nečistot. Broušením také odstraníme starý lak a nátěr, mohou se vybrousit i některé ne moc hluboké rýhy od domácích mazlíčků a podobně. Takto připravená parketová podlaha najednou trochu pozmění svůj vzhled i strukturu a po důkladném vybroušení se dokonce i může snížit až o 2 mm. není to ale vůbec na škodu. Renovace parket a dřevěných podlah vůbec se může provádět i několikrát. Podlaha nám tak může sloužit ještě řadu let. Jestliže máme parkety vybroušeny, můžeme použít speciální tmel, kterým vyplníme případné mezery mezi jednotlivými parketovými dílci nebo použít tmel celoplošně v případě, že to její stav vyžaduje. Po zaschnutí tmelu je potřeba podlahu opět vybrousit. Tentokrát do hladka. Následuje důkladné vysátí přebytečného prachu, který se po broušení nahromadil. Je to velmi důležité, protože následná povrchová úprava vyžaduje dokonale hladký a čistý povrch.

Lakování, voskování a jiné úpravy

Vzhledem k tomu, že typ vrchního nátěru ovlivňuje mnoho vlastností výrobku, dochází k neustálé diskusi na téma, lak nebo olej. Olejování na rozdíl od laku dobře proniká do všech pórů dřeva a nasává dekorativní vrstvu do hloubky dvou milimetrů, umožní zdůraznit krásu dřeva a zejména jeho texturu, nátěr vypadá přirozeně a zároveň velkolepě. Lakování je nejčastější povrchovou úpravou dřevěných podlah, je nutné jej provést ve více vrstvách a plné zatížení podlahy je možné až po několika dnech.

Publikováno: 12. 11. 2019

Kategorie: Interiér

Autor: Denisa Palková