Pěstování užitkové zeleninové zahrady

Zelenina na stole

Mít doma zeleninovou zahrádku může být velmi obohacující a uspokojující zážitek. Každý se může naučit pěstovat vlastní zdravou zeleninu, chce to jen trpělivost, čas a odhodlání. Zde je návod, jak krok za krokem vypěstovat produktivní zahradu:

Začněte správnou půdou

Pokud máte na zahradě špatnou půdu, možná bude lepší pěstovat zeleninu v kontejnerech nebo používat vyvýšené záhony, než se pokoušet vylepšit stávající půdu. Pokud se chcete pokusit o zlepšení půdy, nejprve ji otestujte. V místním obchodě s domácími potřebami si můžete zakoupit sadu pro testování půdy. Jakmile zjistíte, jaké živiny se v půdě nacházejí, budete moci určit, která zelenina poroste nejlépe a zda je třeba přidat nějaké hnojivo, například kompost.

Vyberte si správné místo

Naplánujte zahradu na ose východ-západ, abyste zajistili, že všechna zelenina bude mít správné množství slunečního světla. Tím se zabrání tomu, aby vyšší rostliny ve špičce zakrývaly slunce. Některé druhy zeleniny, jako je salát, zelí, okurky a mangold, se nejlépe pěstují v polostínu. Pokud nemáte dostatek prostoru pro umístění rostlin na ose východ-západ, můžete místo toho použít severní nebo jižní uspořádání.

Rozhodněte se, kam umístit zeleninovou zahrádku, podle slunce. Nejproduktivnější zahrady mají každý den přibližně šest hodin přímého slunečního světla. Pokud nemáte dostatek slunce, hledejte zeleninu, která dobře roste ve stínu, nebo uvažujte o použití pěstebních světel pro sazenice a přesazené rostliny. Pro správný růst zeleniny je třeba alespoň šest hodin slunečního světla. Pokud je vaše zahrada hodně osluněná, zelenina vyroste větší a vy sklidíte více úrody. Pokud je na stinném místě, můžete postavit mříž, která rostlinám poskytne stín během nejteplejší části dne.

Připravte půdu

Při přípravě půdy pro výsadbu zeleniny byste měli přidat organický materiál, jako je kompost nebo hnůj (ne více než 3-4 cm). Pokud je půda na vaší zahradě zhutnělá, přimíchejte do několika centimetrů půdy kompost, abyste zlepšili odvodnění a zabránili zhutnění. Organický kompost, dobře shnilý hnůj, listová plíseň a rašelina jsou vynikající volbou pro přidání do půdy, abyste zlepšili její strukturu a úrodnost a zároveň jí pomohli udržet vlhkost, abyste nemuseli tak často zalévat. Pokud si nemůžete koupit kompost v pytlích, můžete si doma postavit žížalí kontejner a vyrobit si vlastní. Vždy pamatujte na přidávání organických látek do půdy a používání přírodní potravy pro rostliny je pro zahrádkáře skvělým způsobem, jak pomoci rostlinám.

Vysaďte si zahradu

Poté, co jste upravili půdu, je čas zasadit zahradu. Nakreslete si mapu zeleninové zahrady včetně velikosti záhonů a cestiček. Měli byste vzít v úvahu, že různá zelenina potřebuje různě velký prostor, a proto si naplánujte rozložení termínů výsadby, abyste zajistili dostatek místa. Mezi řádky ponechte minimálně 36 palců pro chůzi a práci a alespoň 60 palců pro větší zeleninu, jako je kukuřice. Pro výsadbu semen použijte buď obraceč, nebo rýč, abyste vytvořili mělké brázdy nebo rýhy pro sazenice. Pokud používáte semena, dbejte na to, abyste je rozmístili rovnoměrně, a poskytli jim tak dostatek prostoru k růstu. Větší zelenina by se měla sázet blíže k sobě, například řepa by měla být vysazena asi 3 palce od sebe a fazole 12 palců od sebe.

Zavlažování zahrady

Po zasazení semínek je důležité zahradu důsledně zalévat. Zajistěte, aby byla půda vlhká, ale ne příliš mokrá, a zalévejte ji do hloubky 1-2 stop. Množství potřebné vody závisí na teplotě, kvalitě drenážního systému a na tom, zda je zahrada zavlažována dešťovými srážkami nebo závlahou.

Sklízejte zeleninu

Pravidelně kontrolujte zahradu, abyste zjistili, která zelenina je zralá, a v případě potřeby ji sklízejte. Pokud máte zeleninu v hojném množství, uchovejte ji konzervováním nebo zmrazením.

Předcházení škůdcům a chorobám

Chráníte-li svou zahradu před škůdci a chorobami, vysazujte odrůdy semen, které jsou vůči nim odolné, každoročně střídejte plodiny, aby se škůdci a choroby nehromadily v půdě, a okamžitě se zbavte všech nemocných rostlin. Pokud se na vaší zahradě vyskytnou škůdci nebo nemoci, nasaďte užitečný hmyz (např. berušky), který vám pomůže s jejich hubením.

Na závěr dodejme, že nejlepším způsobem, jak si zajistit bohatou úrodu, je naplánovat a připravit zahradu, zasadit ji a starat se o ni. Pečlivý postup vám pomůže zjistit, která zelenina je pro vaši zahradu nejvhodnější, a umožní vám vysadit dostatek zeleniny pro uspokojení potřeb vaší rodiny. Pěstování úrodné zeleninové zahrady vyžaduje úsilí, ale radost z konzumace vlastní domácí zeleniny je odměnou sama o sobě.

Publikováno: 03. 02. 2023

Kategorie: Pěstování a péče o zahradu

Autor: Denisa Palková