Jaký je rozdíl mezi betonovou žumpou a septikem?

Spousta lidí se domnívá, že septik a žumpa je jedno a to samé, ovšem ve skutečnosti jsou mezi těmito nádržemi na splašky značné rozdíly. Betonové jímky, jak se také žumpám jinak říká, se stejně jako septiky používají k odvodu odpadních vod v místech, kam nevede veřejná kanalizace. V následujících řádcích vám však prozradíme, v čem se jednotlivé varianty odlišují.

Co je to septik?

Septik nejenže odpadní vodu shromažďuje, současně ji i čistí, a to buď mechanickým, nebo biologickým způsobem. Právě z daného důvodu disponuje několika oddělenými komorami. V první komoře se nahromaďuje odpadní voda obsahující hrubé nečistoty. V dalších komorách se však obsah těchto nečistot snižuje. Septik je vybaven také odtokem, přičemž vyčištěná odpadní voda potom putuje do malé domácí čistírny odpadních vod, případně je vypouštěna do přírody (potřebujete k tomu ale povolení).

Co je to žumpa?

U betonové žumpy se však nesetkáte s žádnými komorami. V podstatě se jedná o jednu velkou nádrž, do které se nahromaďují všechny odpadní vody z objektu. Žumpa není opatřena odtokem, a proto je nezbytné nahromaděné splašky pravidelně vyvážet fekálním vozem. Jestliže hledáte specialistu na realizaci levné jímky, stačí do vyhledávače zadat frázi jako betonové jímky Ostrava, Olomouc, Brno, Jihlava, Zlín, Pardubice, Liberec, Praha a podobně. Zobrazí se vám firmy působící v okolí. Přečíst si můžete také recenze, případně si nechejte poradit od známých. Pro zjištění konkrétní ceny je lepší kontaktovat přímo společnost, která betonové jímky a septiky realizuje. Zohledňuje se totiž několik faktorů, například kolik lidí nemovitost obývá, zda se jedná o rekreační objekt, nebo trvale obydlený rodinný dům a podobně. Podle toho je nezbytné navrhnout i optimální objem septiku či jímky.

Publikováno: 26. 10. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Palková