Zemní vruty jako moderní způsob kotvení

Zemní vruty jsou moderní náhradou klasického betonu. Chcete mít položeny základy zahradního domku, pergoly, nebo třeba terasy do pár hodin? Hravě zvládnete založit i celou dřevostavbu. Není žádným tajemstvím, že beton brzdí celý průběh stavby, protože obvykle trvá 3-4 dny než beton zaschne. Pokud vám počasí nepřeje může to trvat i týden, a proto jsou zemní vruty ideální náhradou betonových a ocelových patek. V našem článku vám prozradíme vše, co byste o vrutech měli vědět.

Jak položit základy pro stavbu pergoly?

V případě, že pro založení stavby pergoly (stejně dobře se však hodí také pro zahradní domky) použijete zemní vruty ušetříte si celou řadu starostí. Jednou z nich je například odtěžená hlína, kterou nemusíte odvážet. Také se vyhnete zemní práci či bednění. Jakmile zemní vrut zavrtáte do země, můžete začít s výstavbou. Neomezuje vás ani počasí nebo roční období, vrut lze bez problémů zavrtat i během mrazů. Navíc případné odstranění či přemístění stavby je o poznání jednoduší. Vruty stačí ze země vytáhnout a umístit jinam, kdežto v případě betonu musíte rozbít betonové základy.

Manipulovat s vruty zvládne každý

Nemusíte se bát, že byste vrut nedokázali zavrtat, hravě to zvládnete do několika minut. Použijte ocelovou tyč nebo roxor, který zastrčíte do vrutu, následně otáčíte po směru hodinových ručiček, čímž vrut zavrtáte do země. Práci vám usnadní instalační kříž, který lze si zapůjčit v železářství. Poskytne větší páku, tudíž zavrtání bude o poznání jednodušší. Nutno podotknout, že vrut musí být v rovině, s tím vám pomůže kloubová vodováha s magnety.

Jaké výhody nabízí zemní vruty?

  • Snadná instalace a manipulace s vruty.
  • Dlouhá životnost.
  • Účinná hydroizolace.
  • Není nutná technologická pauza, jako při betonování.

Publikováno: 24. 01. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Palková