Zazimování bazénu

Bazén přináší nejen spoustu radosti v horkých letních dnech, ale také spoustu starostí spojené s jeho péčí. Kromě toho, že musíte do bazénové vody aplikovat různé přípravky pro udržení její čistoty a nezávadnosti, musíte se postarat i o jeho zazimování. Tento proces nastává při teplotách kolem 10 až 12 °C. Bazén musíte ale zazimovat před příchodem prvních mrazíků. V dnešním článku se podíváme, jak se bazén zazimuje a co k tomu je potřeba.

Zazimování bazénu není nic složitého

Máte-li na zahradě křehký plastový nadzemní bazén, pak ho musíte vypustit. Jestliže však disponujete odolnějším bazénem, jenž je zapuštěný do země, pak můžete z větší části vodu ponechat i přes zimu. Při správném ošetření můžete vodu v další sezóně využít, a tak ušetřit peníze za spotřebu vody. Proces je následující. Odstraníte všechny nečistoty z hladiny vody i ze dna bazénu. Použijete bazénový vysavač a nakonec vodu vyčistíte přes filtraci. Existuje však spousta postupů, jak vodu vyčisti, a tak se lidé obrací hlavně na odborníky, kteří používají správnou chemii a postup.

Musíte použít správné přípravky

Než bazén zazimujete, musíte docílit optimální pH hodnoty vody a zkontrolovat množství chlóru. Jakmile je voda ošetřená, můžete přejít ke snižování její hladiny. Voda by měla sahat pod skimmer, aby led nepoškodil trysky, světla či protiproud. Pak skimmer a stěny bazénu očistěte, odpojte hadice a čerpadlo. Tyto prvky bazénu uložte tak, aby byly dokonale chráněny před mrazem.

Poslední část zazimování

Chcete-li vodu používat opět na jaře, musíte ji chemicky ošetřit. Použijte přípravky, které jsou určené přímo pro zazimování. Taková chemie zabrání vzniku usazenin a také množení řas. Jestliže nemáte bazén zastřešený, použijte plachtu, kterou vodu zakryjete, aby do ní nenapadlo listí a další nečistoty. Plachtu můžete po zamrznutí vody odstranit.

Publikováno: 11. 10. 2012

Kategorie: Pěstování a péče o zahradu

Autor: Denisa Palková